آبعلی شهری در استان تهران است. این شهر در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد. شهر آبعلی در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ با تصویب مجلس از ادغام روستای آبعلی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران با روستای مبارک‌آباد و نقاط جمعیتی سرپولک و قایم‌محله (قاپوزمحله) از توابع همین بخش تاسیس شد.

ویژگی‌هایی نظیر، آب گرم، اماکن مقدس (امامزاده هاشم) و… این منطقه را متمایز از پیست‌های دیگر ایران کرده و آن در زمره جاهای دیدنی استان تهران قرار داده است. این منطقه محل تولد اسکی نوین و پایه و اساس ورزش اسکی در ایران است.

این شهر چند شهرک و چند روستا به نام شهرک مدرس، شهرک هزار دشت و شهرک برق و روستاهای با نام قائم محله، مبارک‌آباد دارد. از جمله آثار تاریخی و باستانی آبعلی می‌توان سنگ دروازه و هتل آبعلی را نام برد. هتل آبعلی که در زمان رضاشاه بنا شده، امروزه در حال تخریب است. این شهر چندین چشمه آب معدنی دارد و از چشمه‌های آب معدنی برای دو کارخانه دوغ استفاده می‌شود.

پیست اسکی آبعلی

شاید هنوز دوغ آبعلی را به خاطر داشته باشید، دوغی که سمبل نوشیدنی سالم ایرانی بود و در هر مغازه‌ای شیشه‌های حاوی دوغ گازدار آن به چشم می‌خورد. منشا این دوغ همان شهر آبعلی در نزدیکی تهران است. اگر به آبعلی بروید هنوز هم می‌توانید این نوشیدنی را نوش جان کنید، البته طمع و مزه قدیم‌ها را ندارد.

پیست آبعلی

در نزدیکی شهر آبعلی کوهی دقیقا در جوار جاده هراز و در جهت شرقی- غربی گسترده شده که دامنه همواری دارد. همین شاخصه‌ها کافی بود تا برف‌های این دامنه دیرتر از جاهای دیگر آب شده و محلی مناسب برای ورزش اسکی فراهم کند. خصوصا این منطقه به دلیل اینکه از هوای بسیار مطلوبی در تابستان برخوردار بود و همچنین در گذرگاه اصلی یعنی جاده تهران و شمال کشور قرار داشت عده زیادی از ورزشکاران آشنایی با منطقه آبعلی داشتند.

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی که از جاهای دیدنی دماوند به شمار می‌رود، از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه مناسب برای ورزش اسکی است. از سال ۱۳۳۲ بالابرهای مخصوص در این پیست نصب شد و از این نظر قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است. هم اکنون نیز این پیست دارای تله کابین، تله سیژ و هشت تله اسکی است.

در کنار پیست، برای پارک اتومبیل پارکینگ بزرگی قرار گرفته است. هر چند در روزهای تعطیل ظرفیت آن تکمیل و مجبور هستید اتومبیل خود را کنار جاده پارک کنید. کلاس‌های آموزشی مختلف برای آموزش اسکی برای رده‌های مختلف سنی در این پیست وجود دارد. تجهیزات مبتدی و حرفه‌ای اسکی نیز به فروش می‌رسد یا اجاره داده می‌شود.

آبعلی دارای یک تله کابین، پنج تله اسکی بشقابی و سی و سه تله اسکی چکشی است، که به سی و سه بخش پیست شرکت نفت، پیست‌های خصوصی و پیست تربیت بدنی تقسیم می‌شود. ارتفاع بالاترین نقطه آن از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه آن ۲۴۰۰ متر است. طول فصل اسکی در این پیست از اواسط دی تا اواسط اسفند ماه متغیر است. این پیست از لحاظ امکانات رفاهی دارای شش رستوران و یک هتل است.

پیست اسکی آبعلی

در نزدیکی آبعلی آبشار آب مراد، سد لتیان و آبشار کمرد قرار گرفته است.

چگونه به پیست اسکی آبعلی برویم؟

موقعیت جغرافیایی پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی از جاهای دیدنی استان تهران در ۴۵ کیلومتری شهر تهران و در جاده هراز است. این پیست که در نزدیکی شهر آبعلی و امامزاده هاشم واقع شده است دارای امکاناتی نظیر تله سیژ، تله اسکی، پارکینگ، آموزش اسکی، رستوران و…  است.

از شرق تهران دو راه اصلی برای رسیدن به استان مازندران وجود دارد. این دو راه که به «جاده فیروزکوه» و «جاده هراز» (امامزاده هاشم) معروف‌اند از شهر بومهن آغاز شده و به ترتیب به قائم‌شهر و آمل می‌رسند. شهر آبعلی و پیست اسکی آبعلی در ابتدای جاده هراز و در راه آمل واقع شده است.

پیست اسکی آبعلی

برای رسیدن به پیست اسکی آبعلی از شرق تهران (اتوبان‌های افسریه، همت، بابایی و یا خیابان دماوند) وارد جاده آبعلی شوید. با طی ۴۰ کیلومتر و گذشتن از جاجرود و پردیس به شهر بومهن می‌رسید. جاده سمت چپ (به طرف آمل) وارد جاده هراز شده و پس از طی ۱۵ کیلومتر و گذشتن از شهر رودهن و آبعلی به پیست اسکی آبعلی می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید